Urobte si rýchly test, ktorý odhalí, ako vám starne telo a mozog

Že je vek iba číslom? To je do značnej miery pravda, ale platí to aj obrátene, než by sme chceli. Obvykle sa toto konštatovanie používa v súvislosti s tým, že je na tom niekto výrazne lepšie oproti tomu, koľko má v skutočnosti let. Môže sa ale stať, že telo aj mozog starnú rýchlejšie, než aký je váš kalendárny vek.

Odhaľte skutočný vek
Dlhú dobu pritom nemusí byť jasné, že sa tak deje. Teraz však vedci uviedli, že to môžete pomerne jednoducho zistiť. Prezradí vás takpovediac reč tela, respektíve spôsob, akým chodíte. U ľudí, ktorí sa vyznačujú pomalšou chôdzou, bolo zistené výrazne rýchlejšie biologické starnutie organizmu ako u tých, ktorí chodili svižnejšie. Okrem toho sa ukázalo, že aj ich tváre vyzerajú neúmerne staršie. Mali tiež v priemere menší mozog.

Výskumníci konštatovali, že toto zistenie je celá prelomové, pretože umožňuje nadviazať celým radom ďalších výskumov a tiež ho uplatniť v praxi.

Pritom zase nejde o také prekvapenie, ako by sa mohlo zdať. Už dnes totiž lekári chôdzu svojich pacientov vyhodnocujú a určujú z nej celý rad vecí. Chôdza môže byť najmä u starších ľudí ukazovateľom funkcie pľúc, sily svalov, rovnováhy, kondície chrbtice, ale napríklad aj stavu zraku. Vo všeobecnosti sa pomalšia chôdza vo vyššom veku spája s vyšším rizikom demencie a celkového telesného rozpadu.

Nová vedecká štúdia však bola veľmi široká a dlhodobá. Jej autori si vzali na paškál množstvo ľudí, ktorí sa narodili v 70. rokoch minulého storočia. Sledovali ich potom do ich 45. roku. Okrem ich chôdze sledovali aj podrobný zdravotný stav na základe najrôznejších testov, či už telesných alebo mozgových.

Rozdiely sa prejavia už v detstve
Ukázalo sa, že pomalá chôdza môže ukázať na najrôznejšie problémy pokojne desať rokov predtým, než človek začne reálne schádzať. V 45 rokoch veku pozorovali vedci skutočne významné rozdiely v rýchlosti chôdze. Tí najrýchlejší sa pohybovali rýchlosťou dvoch metrov za sekundu.

Veľká časť ľudí ale chodila pomalšie. A práve u nich sa ukázalo množstvo problémov. V horšom stave mali pľúca, imunitný systém aj zuby. Až nečakané pritom podľa vedcov bolo to, ako veľmi sa líšili ich mozgy.

Zaujímavé tiež je, že už vďaka výsledkom trojročných detí dokázali vedci predpovedať rýchlosť chôdze človek v 45 rokoch. Deti, ktoré v následnej dospelosti chodili najpomalšie, teda asi 1,2 metra za sekundu, mali o 12 bodov nižší inteligenčný kvocient ako tí, ktorí chodili najrýchlejšie.

Sponsor

pr články

Novinky

Vypite tento nápoj pred spaním

Moderný životný štýl nie je práve požehnaním pre optimálny zdravotný stav. Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu a rýchle stravovanie sú v skutočnosti naozaj škodlivým kokteilom,...

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla, že tvrdě...

Kvalitná zrnková káva je pri príprave kávy nutnosťou

Milujete kávu a deň bez šálky či dvoch si neviete predstaviť? To potom si určite radi vyhráte aj s jej prípravou. Či už dávate...

Hľadanie si nového zamestnania a práce

Hľadáte si novú prácu? Aký je najlepší spôsob, ako začať hľadať prácu, nájsť rôzne spoločnosti, ktoré s Vami chcú urobiť pohovor, a získať Vami vytúžené zamestnanie...

Čomu sa počas tehotenstva vyhnúť

Tehotenstvo nie je choroba, napriek tomu je potrebné počas tohto obdobia svoj životný štýl značne upraviť. Netreba sa vzdávať všetkého, čo máte rada a...