Hľadanie si nového zamestnania a práce

Hľadáte si novú prácu? Aký je najlepší spôsob, ako začať hľadať prácu, nájsť rôzne spoločnosti, ktoré s Vami chcú urobiť pohovor, a získať Vami vytúžené zamestnanie ?

Ponúkame Vám stručný prehľad krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste si našli svoju novú prácu, vrátane toho, kde hľadať prácu, webové stránky s pracovnými pozíciami, ktoré môžete využiť.

Hľadanie nového zamestnania

Hľadanie nového zamestnania môže byť náročné a stresujúce, ale všetko je možné, keď sa chce. Pokiaľ máte správne postupy, nástroje a hlavne dobrý prístup, tak sa to dá zvládnuť.

Prvým krokom k úspešnému hľadaniu si zamestnania je preštudovanie trhu práce. Je veľmi dôležitým aspektom poznať svoje silné (strong) a aj slabé stránky (weak). Následne zistiť, v akom odvetví by sa Vám práca páčila. Taktiež by ste mali zistiť, aké pozície sú v súčasnosti vyhľadávané a ktoré firmy sú naozaj aktívne pri hľadaní nových zamestnancov – inzercia práce zadarmo.

Ďalším dôležitým krokom k hľadaniu si novej práce je vytvorenie si profesionálneho životopisu a motivačného listu. Tieto dva dokumenty sú nevyhnutnou súčasťou samotného uchádzača, ktorý sa uchádza o miesto v danej spoločnosti alebo firme. Dôležité je, aby bol životopis prehľadný a jasný, a aby sa v ňom zdôraznili Vaše skúsenosti a zručnosti. Samotný motivačný list by mal byť tiež veľmi stručný a zrozumiteľný, a mal by v ňom byť zdôraznený dôvod, prečo sa práve Vy hlásite na danú pozíciu. Jednoduchým príkladom môže byť v praxi napríklad uchádzanie sa o miesto programátora so zameraním na front-end. V tomto prípade je dôležité v motivačnom liste napísať Vaše skúsenosti, postoje a dôvody (prečo sa práve Vy hodíte na túto pozíciu?).

Následne je dôležité rozšíriť svoje profesionálne siete. Je veľmi užitočné komunikovať s ľuďmi z odvetví, v ktorom si hľadáte prácu, a zúčastňovať sa rôznych networkingových akcií. Tieto kontakty Vám môžu veľmi pomôcť získať cenné informácie o nových pracovných príležitostiach a tiež Vám môžu pomôcť pri prezentácií Vašich skúseností a zručností potencionálnym zamestnávateľom.

Pohovor

Jednou etapou pri hľadaní si nového zamestnania je práve pohovor. Je nevyhnutnou súčasťou a množstvo spoločností ho vyžaduje. Nezabudnite sa vopred pripraviť na pohovor. Pomôže Vám to uspieť. Čím viac budete pripravený, tým menej bude stresovania. Pred samotným pohovorom si urobte prieskum spoločnosti, u ktorej sa uchádzate o zamestnanie. Vhodne sa oblečte, precvičte si odpovedanie a kladenie otázok na pohovore a snažte sa zapôsobiť na danú firmu svojimi skúsenosťami, odbornosťou a hlavne sebadôverou.

Najdôležitejšie je

Konečným, najdôležitejším, krokom je samotné vyhľadávanie pracovných príležitostí. Dnes existuje množstvo online zdrojov, ako sú napríklad rôzne pracovné portály (najznámejší na Slovensku su portály Personalistka.sk, Profesia.sk, 123jobs.sk a Abecedaprace.sk), sociálne siete (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter,…) a kariérne webstránky, kde môžete nájsť rôzne pracovné pozície. Je naozaj dôležité prispôsobiť svoje životopisy a motivačné listy k jednotlivým pozíciám, na ktoré sa hlásite, a dôsledne sledovať pracovné inzeráty – inzercia práce zadarmo.

Okrem toho, je dôležité nezabudnúť na tradičné metódy hľadania práce, ako napríklad hlásenie sa na pracovné pozície osobne, alebo prostredníctvom kontaktov.

Šťastie praje vytrvalým

Je dôležité nevzdať sa a byť trpezlivý, pretože hľadanie si novej práce môže trvať niekoľko týždňov alebo dokonca aj mesiacov. Preto je nevyhnutné si udržiavať pozitívny postoj a veriť v seba. To Vám môže pomôcť prekonať prekážky, zdolať rôzne výzvy v živote a nakoniec nájsť prácu, ktorá Vám bude vyhovovať.

Sponsor

pr články

Novinky

Sezóna rebarbory je tu

Rebarbora, známa častejšie ako rebarbora, má také veľké listy, že ju v záhradke ťažko môžete prehliadnuť. Veď len samotné stopky často bývajú viac ako...

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat krabice s...

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla, že tvrdě...

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem vánočního období,...

Chcete naštartovať svoj biznis počas rodičovskej, ale neviete ako na to

Stále viac žien počas rodičovskej dovolenky rozbieha vlastné podnikanie na internete. Nie všetky ale vedia, ako taký e-shop založiť a začať na ňom zarábať....