Moje zdravé financie od Českej sporiteľne

Služba Moje zdravé financie od Českej sporiteľne má potenciál ozdraviť vaše financie. Bude to ale niečo za niečo.

Česká sporiteľňa vo februári spustila službu Moje zdravé financie. Rozhodli sme sa otestovať, ako veľmi zdravé sú.

Začíname na Zdravom webe
Svoju cestu za zdravými financiami začínam na špeciálnom webe k službe Moje zdravé financie. Česká sporiteľňa tu sľubuje, že jej poradcovia dokážu poradiť, kde ušetriť až 8800 Kč ročne a kam ich uložiť, aby sa mi žilo lepšie. Pomôcť mi k tomu má sedem krokov.

Do webového formulára vyplňujem informácie o tom, koľko členov má naša domácnosť, či bývam v byte, čím kúrime, ohrievame vodu a či varíme na plyne.

Podľa otázok som si pomyslela, že veľa manévrovacieho priestoru banke nedávam. Bývame totiž v byte s diaľkovým vykurovaním (teda kúrenie aj ohrev vody bez šance ovplyvniť) a na plyne nevaríme. Formulár ma ale vzápätí uisťuje, že ušetriť môžem. Hurá. Ide síce len o 530 Sk ročne, ale ako sa hovorí, dobrá gazdinka…

Zatiaľ neviem, ako banka na čiastku prišla. Predpokladám, že to má byť úspora za elektrinu a že banka tak nejako predpokladá, že nemám optimálne zvoleného dodávateľa. Ja som naopak presvedčená, že mám vybrané dobre, o to som zvedavejší. Nechávam preto banke svoj kontakt.

Druhý deň mi volá slečna, kým sa však stačím čokoľvek dozvedieť, hovor vypadne. Znovu už nevolá. Čakám teda, čo bude ďalej, s tým, že ak už sa nikto neozve, pripomeniem sa po čase sama, ale nezabudnem to uviesť v článku. O tri dni volá ďalšia operátorka. Ponúka mi zoznam pobočiek, na ktorých mi môže dojednať schôdzku. Keďže banka zatiaľ projekt testuje len na vybraných pobočkách, v Jablonci si neškrtnem, v Prahe už je ale výber veľký. Dohovorím si schôdzku, nahlásim meno, dátum narodenia (rodné číslo oznámiť odmietnem) a rozlúčim sa. Operátorka mi potom ešte SMS správou potvrdí definitívne čas schôdzky a uvedie meno zamestnanca banky. Na prvé stretnutie vraj nemusím nič nosiť (pýtala som sa na nejaké svoje vyúčtovania a pod.), schôdzka bude informačná a nevadí vraj ani to, že v banke nemám účet.

Bezplatne len za dva dojednané produkty
Na schôdzku nijako nečakám, som objednaná, idem rovno na rad. Po úvodnom prijatí odovzdávam občianku a začíname sa baviť o bežnom účte. Ja za ten svoj (u inej banky) neplatím žiadne poplatky, nemusím plniť žiadne podmienky. Druhý účet mám v inej banke kvôli hypotéke. Nemám teda prečo s účtom k „Sporke“ prechádzať. Na to sa dozvedám, že aby som mohla využiť službu Moje zdravé financie v plnej miere (teda vrátane možnosti prejsť k lacnejšiemu dodávateľovi energií), účet v banke mať musím.

Aby som mala službu Moje zdravé financie zadarmo, musím:

posielať na účet minimálne 7000 mesačne,
vykonať mesačne aspoň jednu transakciu platobnou kartou (v obchode alebo na internete)
aktívne využívať jednorazové či pravidelné investovanie alebo životné poistenie alebo penzijné pripoistenie či doplnkové penzijné sporenie alebo úver či úverový účet Peniaze na kľučku alebo hypotéku či úver zo stavebného sporenia alebo kreditnú kartu alebo podnikateľské konto Maxi či Klasik.
Ak nedodržím všetky tri podmienky, zaplatím za službu 100 Sk mesačne (starobní dôchodcovia 50 Sk). Práve tieto podmienky sa stanú kameňom úrazu. Prvé dve spomínané by neboli problém, ani keby som nechcela mať Českú sporiteľňu ako hlavnú banku. Na tej tretej skrachujem. Mám síce dohodnuté životné poistenie FLEXI od Poisťovne Českej sporiteľne, nie som ale hlavnou osobou na zmluve. Nepomôže ani fakt, že poistné v skutočnosti platím ja (pri hypotéke už by sa vám úver započítal, ak by ste ho z účtu v banke splácali a boli pritom len spoludlžníci). Platiť stovku mesačne sa mi nechce, uvidíme, čo bude ďalej.

Bavíme sa o možnosti dojednať detskú FLEXI pre môjho syna. Keď už držím v ruke namodelovanú poistku, ktorá by ma mesačne vyšla na 418 Kč, zistíme ďalší problém. Aby som s ňou plnila podmienku aktívneho využitia produktu, musím mesačne zaplatiť aspoň 700 Sk. Tu teda tiež nie.

Ponuka detského životného poistenia a dodávok elektriny
Ponuka detského životného poistenia

Pracovníčka banky sa ma postupne pýta na:

hypotéku (už mám, refixácia zatiaľ v nedohľadne),
možnosť konsolidácie alebo krátkodobej rezervy (iné úvery nemám, nový nepotrebujem),
možnosť dlhodobejšej finančnej rezervy z penzijka a stavebka (máme, ale inde),
investície (nemám).
Jediné, čo mi chýba, sú investície. Bavíme sa teda o rôznych fondoch, rozdieloch medzi nimi, odlišnom portfóliu. Nie je mi nijako zastierané, že investujem na vlastné riziko a za poplatok, nie som do ničoho tlačená a dostávam trpezlivé odpovede na moje všetečné otázky. Vyzbrojená prospektmi o rôznych fondoch si prezerám aj web investicnicentrum.cz, kde sa môžem na ponuku pozrieť doma v pokoji. Schôdzka sa nakoniec pretiahne z plánovaných 30 minút na dve hodiny, nikde známky po nejakej netrpezlivosti.

Ani v prípade detského životného poistenia, ani v prípade investícií do podielových fondov nie som tlačená, aby som čokoľvek dojednávala hneď. Všetko dostávam so sebou na preštudovanie. Len ten bežný účet dojednať musím (v mojom prípade za mesačný poplatok 100 Sk), pretože inak bych nemohla preskúmať ponuku nebankových služieb, s ktorými by som možno ušetrila za energie. Po dojednaní bežného účtu teda dostávam kontakt na špecialistu, ktorý sa venuje práve úsporám za energie.

Nebankové služby ako bonus
Na ďalšiu schôdzku mierim na tú istú pobočku. Uvíta ma milý chlapík, ktorému podľa dohovoru predložím svoje posledné vyúčtovanie za elektrinu a zmluvu s dodávateľom. Po chvíľke overovania a skúmania ma chvália, že mám dodávateľa podľa cenníka zvoleného dobre. Do ruky dostávam prehľadné porovnanie ponúkanej služby a môjho dodávateľa. Je tu vypísaná cena za MWh, mesačný poplatok, cena silovej elektriny a celková cena za dodávku elektriny za rok. Stručne a jasne, krásne sa v tom vyznám. A vida, aj môj lacný dodávateľ elektriny je o trochu drahší ako Erste Energy Services, teda dcérska spoločnosť Českej sporiteľne, ktorá lacnejšia energia ponúka.

Ponuka detského životného poistenia a dodávok elektriny
Ponuka dodávok elektriny

Podľa jeho skúseností je väčšine klientov, ktorí k nemu prídu, banka za elektrinu schopná ušetriť okolo 1500 Kč ročne. Pokiaľ plníte podmienky pre bezplatné vedenie účtu, nie je to zlá bilancia.

FIN revolúcia – tip do článku 1
Nakoniec mi služba Moje zdravé financie môže naozaj ponúknuť úsporu, konkrétne vo výške 425 Sk za rok (práve za lacnejšiu elektrinu). Webová kalkulačka na začiatku síce nebola úplne presná, ale príliš sa nemýlila.

U mňa to nakoniec dopadne tak, že si elektrinu v Erste Energy Services nedojednám. A to kvôli tomu, že nespĺňam kombináciu troch podmienok na vedenie bežného účtu bez poplatku. Ročne by ma bežný účet vyšiel na 1200 Kč (teraz neplatím nič), výmenou za úsporu vo výške 425 Kč. To nedáva ekonomicky zmysel.

Sponsor

pr články

Novinky

Jak začít s otužováním

V posledních letech se celosvětově rozmohl fenomén jménem otužování. Co všechny tolik láká na ponořování se do ledové vody nebo na každodenní ranní ledové...

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že tento faktor...

Porovnanie parametrov HotspotShield Free x Bitdefender VPN Free: Čo vybrať?

Oplatí sa objednať Hotspot Shield Free VPN, alebo iTop VPN Free? Dôkladne sme zmerali parametre oboch služieb, rozdali body a dopadlo to 6,8/10 -...

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu trávit čas...

Vypite tento nápoj pred spaním

Moderný životný štýl nie je práve požehnaním pre optimálny zdravotný stav. Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu a rýchle stravovanie sú v skutočnosti naozaj škodlivým kokteilom,...