Moskva musí platiť pokutu za zastavenie plynu, rubľa platiť nebudeme, hovorí Morawiecki

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom úplne zastavila dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Európska únia chystá spoločnú reakciu.

Poľsko urobí všetko pre uloženie zmluvných pokút Rusku, ktoré zastavilo dodávky plynu do krajiny. Vyhlásil to dnes podľa agentúry Reuters poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Potvrdil tiež, že Varšava za ruský plyn nebude platiť v rubľoch, ako to vyžaduje Moskva, a vyzval partnerské krajiny, aby tak nerobili ani ony.

„Urobíme všetko pre to, aby bola Rusku uložená zmluvná pokuta, pretože tento krok nie je legálny a nezodpovedá zmluve,“ povedal Morawiecki na tlačovej konferencii.

Bulharsko, ktoré pokrýva takmer všetku spotrebu plynu dovozom z Ruska, začalo v dôsledku útoku ruských vojsk na Ukrajinu hľadať nové zdroje dodávok tejto suroviny. Bulharský vicepremiér Asen Vasilev už v marci oznámil, že jeho krajina nebude rokovať s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom o novej zmluve o dodávkach, až na konci tohto roka vyprší terajší desaťročný kontrakt.

Separatistické Podnestersko hlási ďalšie dva incidenty na svojom území
Gazprom dnes zastavil dodávky plynu do Bulharska a Poľska. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že miestne plynárenské podniky Bulgargaz a PGNiG odmietli za plyn platiť v rubľoch, ako Moskva požaduje. Bulharský minister energetiky Alexander Nikolov dnes uviedol, že jeho krajina má k dispozícii zemný plyn aspoň na mesiac. Dodal, že Rusko zjavne používa zemný plyn ako politickú a ekonomickú zbraň.

Vasilev už v marci uviedol, že Bulharsko sa bude usilovať okrem iného o zvýšenie dodávok plynu z Azerbajdžanu či o dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z terminálov v susednom Turecku av Grécku. Bulharsko teraz pracuje na dokončení plynovodu, ktorý má prepojiť jeho sieť s Gréckom. Projekt podľa Vasileva výrazne zvýši dovoznú kapacitu krajiny a zaistí spojenie s plánovaným LNG terminálom v gréckom prístavnom meste Alexandrupoli, ktorý by mal začať prevádzku v budúcom roku.

Na projekte sa pracuje už niekoľko rokov a diplomati zo Spojených štátov a z Európy mali podľa serveru Politico dlhú dobu podozrenie, že Moskva sa snaží Bulharsko prinútiť k jeho zastaveniu. Bulharsko patrí medzi členské krajiny Európskej únie s najväčšími väzbami na Rusko. Jeho nová vláda sa však snaží byť viac prozápadná, upozornil server Politico.

Ruská reakcia
Požiadavka platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch nie je vydieraním, vyhlásil dnes hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS. Rusko podľa neho obnoví dodávky plynu Poľsku a Bulharsku, akonáhle za ne tieto krajiny „náležitou formou“ zaplatia. Rusko zostáva spoľahlivým dodávateľom energetických surovín, dodal hovorca.

„Platba v správnej podobe bude základom pre pokračovanie dodávok,“ povedal Peskov a štátna agentúra TASS si jeho vyjadrenie vyložila v zmysle, že „dodávky budú obnovené, ak tieto krajiny začnú platiť ruble“.

Prezident Vladimir Putin sa nechystá o situácii rokovať s poľskými a bulharskými predstaviteľmi, povedal Peskov. Rusko podľa neho muselo prejsť na platby v rubľoch z čírej nevyhnutnosti po tom, čo Rusku západné krajiny „ukradli značnú časť jeho rezerv“.

Ruské rezervy uložené na Západe boli zmrazené v rámci sankcií, ktorými sa Západ snaží Rusko prinútiť k ukončeniu vojny proti Ukrajine.

Podľa Peskova išlo o „bezprecedentné nie priateľské kroky v oblasti ekonomiky a financií, ktoré voči nám podnikli nie priateľské krajiny“. Tie podľa neho „zablokovali, čiže rusky povedané ukradli“ značnú časť ruských rezerv, a to si vyžiadalo nový spôsob platenia, ktorý Putin nariadil dekrétom.

Poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwová uviedla, že Poľsko je pripravené zaobísť sa bez plynu a prípadne aj bez ropy z Ruska. Upozornila, že poľské zásobníky s plynom sú naplnené zhruba z 80 percent, ale vďaka dodávkam cez prípojky plynovodov z Českej republiky a Litvy nemusí Poľsko do zásob siahať. Ťažba plynu v Poľsku podľa nej beží na maximum.

Bulharský minister energetiky Alexander Nikolov uistil, že Bulharsko má k dispozícii zemný plyn aspoň na mesiac. Zatiaľ tiež vylúčil opatrenia na obmedzovanie spotreby plynu.

Vláda plánuje projekt, ktorý má vyriešiť energetickú závislosť od Ruska
Bulharský premiér Kiril Petkov uviedol, že jeho krajina teraz preskúmava všetky dohody s Gazpromom, vrátane tých o tranzite plynu do Srbska a Maďarska. Sofia hovorí o porušení zmluvy, pretože dopredu zaplatila za dodávky na celý mesiac. Aj poľská spoločnosť PGNiG postup Gazpromu označila za porušenie zmluvy a vyhradila si právo požadovať odškodné.

Šéf dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin označil rozhodnutie Gazpromu za správne. Zároveň vyzval na podobný postup voči ďalším krajinám, ktoré nie sú k Rusku priateľské.

V súvislosti so sankciami, ktoré proti Rusku za jeho vojenský vpád na Ukrajinu zaviedli západné krajiny, ruská vláda 7. marca aktualizovala zoznam krajín, ktoré považuje voči Rusku za znepriatelené. Česká republika sa na zozname ocitla už vlani v máji v súvislosti s kauzou Vrbětice – z explózie tamojších muničných skladov českí predstavitelia obvinili príslušníkov ruskej tajnej služby.

Európska únia chystá spoločnú reakciu na zastavenie dodávok ruského zemného plynu do Poľska a Bulharska. Oznámila to dnes predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá krok Moskvy označila za pokus využiť plyn na vydieranie európskych krajín. Úniová exekutíva je podľa nej na tento scenár pripravená a je v kontakte so všetkými členskými štátmi, s ktorými rieši zabezpečenie dostatočných dodávok pre celú EÚ.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom ráno oznámila, že prestáva posielať plyn do Poľska a Buharska, pretože tamojšie plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch. Únijné krajiny to označujú za porušenie zmlúv.

„Je to neoprávnené a neprijateľné. A znovu to dokazuje, akým je Rusko nespoľahlivým dodávateľom plynu. My sme na tento scenár pripravení,“ uviedla von der Leyenová. Členské krajiny majú podľa nej núdzové plány práve pre túto situáciu, na ktorej sa s ohľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu pripravovali.

V týchto chvíľach podľa von der Leyenovej zasadá skupina expertov komisie, únijných orgánov a zástupcov členských krajín, ktorá rieši podrobnosti koordinovanej reakcie.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom úplne zastavila dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že miestne plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch. Poľská spoločnosť PGNiG prerušenie dodávok potvrdila. Krok označila za porušenie zmluvy a vyhradila si právo požadovať odškodné. Upozornila tiež, že jej zákazníci naďalej dostávajú plyn podľa svojich potrieb. Sofia hovorí o porušení zmluvy, pretože dopredu zaplatila za dodávky na celý mesiac.

Gazprom varoval, že pri nepovolenom odbere ruského plynu z tranzitných dodávok do tretích krajín tieto tranzitné dodávky znížia o objem neoprávnene odobraného plynu. Ruský podnik tiež uviedol, že naďalej pokračuje v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu, a to v súlade s požiadavkami európskych zákazníkov. Tieto požiadavky sú však podľa neho nižšie ako v utorok.

Cena plynu pre európsky trh sa dnes ráno zvýšila zhruba o 20 percent a prechodne sa dostala až na 125 eur (3064 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazujú to záznamy vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, ktorý je pre európsky trh určujúci. Trh reaguje na oznámenie, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vyplnila svoju hrozbu a zastavila dodávky plynu do Poľska a do Bulharska.

Okolo 10:00 SELČ sa cena v TTF pohybovala okolo 117 eur, a vykazovala tak nárast o viac ako desať percent. Začiatkom marca, krátko po invázii ruských vojsk na Ukrajinu, cena krátko vystúpila až na rekordných zhruba 345 eur za MWh. Pred rokom sa pohybovala okolo 18 eur za megawatthodinu.

Rusko začína zatvárať plynovody do Európy, ceny plynu letí nahor
Cez Poľsko vedie plynovod Jamal, ktorý prepravuje ruský plyn cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Agentúra Reuters informovala, že dnes krátko pred 06:30 SELČ ruský plyn do Poľska ešte týmto plynovodom prúdil. Aj dodávky ruského plynu do Bulharska podľa prevádzkovateľa bulharskej plynárenskej siete Bulgartransgaz v skorých ranných hodinách ešte pokračovali.

Gazprom v utorok upozornil, že zastaví dodávky plynu dnes o 08:00 SELČ. Poľská televízia TVN 24 poznamenala, že PGNiG pokladá prerušenie dodávok plynu za porušenie kontraktu s ruskou stranou.

Bulharsko už zaplatilo za aprílové dodávky ruského plynu, zastavenie dodávok preto bude pokladať za porušenie platnej zmluvy, uviedli bulharskí predstavitelia.

Sponsor

pr články

Novinky

Chcete naštartovať svoj biznis počas rodičovskej, ale neviete ako na to

Stále viac žien počas rodičovskej dovolenky rozbieha vlastné podnikanie na internete. Nie všetky ale vedia, ako taký e-shop založiť a začať na ňom zarábať....

Manželovi jsem řekla jednu věc ze své minulosti: Netušila jsem však, co to udělá s naším vztahem

Moje minulost je mou součástíRenáta neměla nouzi o nezdařené vztahy a možná i proto jí na současném manželství tak velmi záleželo. "Chtěla jsem, aby...

Urobte si rýchly test, ktorý odhalí, ako vám starne telo a mozog

Že je vek iba číslom? To je do značnej miery pravda, ale platí to aj obrátene, než by sme chceli. Obvykle sa toto konštatovanie...

Má vaše tělo dostatek vitaminu D? Jeho přítomnost je důležitou ochranou vůči chorobám, včetně korony

Ještě donedávna vitamín D nikdo velmi neřešil. Bral se jako důležitý nanejvýš pro kosti. Dnes se však zjišťuje, že souvisí s řadou nemocí včetně...

Dva mesiace po vypuknutí vojny na Ukrajine: české firmy menia plány a stratégie

Negatívne dôsledky rusko-ukrajinského konfliktu pocítila už väčšina českých podnikov. Zatiaľ čo v marci viac ako polovica firiem dopady na svoju prevádzku ešte len vyhodnocovala,...