Rebarbora, známa častejšie ako rebarbora, má také veľké listy, že ju v záhradke ťažko môžete prehliadnuť. Veď len samotné stopky často bývajú viac ako polmetrové. Napriek tomu jej občas majitelia pozemku nevenujú pozornosť. Pritom práve táto zelenina môže obohatiť náš jedálniček v čase, keď ešte v záhradke nie je takmer čo žať.
Rheum rhabarbarum – undulatum… pod týmto latinským názvom sa skrýva pomerne známa zelenina, s ktorou v kuchyni nakladáme obvykle ako s ovocím. Vlasťou rebarbory (revene kučeravé) je severné Mongolsko a Čína, kde boli liečebné účinky jej koreňov známe už pred 2700 rokmi.
Stopky rebarbory zberáme na jar, a to od konca apríla, kedy obsahujú najviac kyseliny jablčnej, do júna. Podľa pranostiky by sa posledná rebarbora mala žať po svätojánskej noci, teda 24. júna.
Rebarboru potom používame v receptoch na prípravu polievok, omáčok, do šalátov, ako náplň knedlí, na šťavy a do nezabudnuteľného rebarborového koláča, v ktorom výborne chutí. Rebarbora má skrátka využitie všestranné, niektoré jej druhy sa dokonca pestujú čisto na liečebné účely. Výborná je tiež v džeme alebo limonáde. Nebojte sa s ňou experimentovať a kombinovať ju s ďalším ovocím, ako sú jahody, maliny alebo jablká.
Rebarbora kučeravá, s ktorou sa v kuchyni stretnete, vytvára množstvo odrôd, z ktorých sa najviac cení tie červenořapíkaté. Majú totiž rozmanitý obsah organických kyselín – čoskoro z jari najviac kyseliny jablčnej, nechýba ani kyselina octová, jantárová, citrónová, mliečna a šťaveľová. Obsah poslednej menovanej počas vegetačného obdobia rebarbory rastie. Odporúča sa preto dopĺňať rebarborové pokrmy mliečnymi produktmi.
Ďalej obsahuje horčík, fosfor, železo, jód, mangán, draslík, vápnik a vitamín A, vitamíny skupiny B a veľké množstvo vlákniny. Rebarbora je prospešná pre krvný obeh, krvotvorbu, zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov, likviduje škodlivé mikroorganizmy a pôsobí proti zápche.
„Nič sa nemá preháňať“ hovorí staré príslovie. Pri rebarbore to platí dvojnásobne. Jej občasné použitie z jari je prospešné, nie však ľuďom s močovými kameňmi, žlčníkovými a pečeňovými chorobami. Vyvarovať by sa jej mali aj tehotné a dojčiace ženy a deti do 10 rokov.
Ako na ňu?
Na úpravu v kuchyni používame iba stopky. Mladé stopky nelúpeme, iba tie staršie. Ostro kyslú chuť pri varení otupujeme štipkou soli. Stopky je dobré nakrájať na dieliky a krátko ich povariť s cukrom a škoricou (pridať môžeme aj vanilku). Rebarbora má špecifickú kyslú chuť, ktorú povarenie s cukrom trochu otupí, ale nie úplne potlačí. Na koláče môžeme použiť rebarboru aj bez predvarenia, len pokrájanú.
A tu pár receptov ako inšpirácia pre tých, ktorí stále neveria, že taká nenápadná zelenina môže byť v kuchyni obrovský prínos.
Na začiatok si vyskúšame netypický dezert, ktorým je
Vanilkový krém z rebarbory
1 kg rebarbory - na klátiky, 500 ml šľahačky, 300 g vanilkového cukru
Ušľaháme smotanu, mala by byť hustá, ale nie príliš tuhá. Rebarboru olúpeme a nakrájame na klátiky, hodíme do pekáča, posypeme vanilkovým cukrom, prikryjeme fóliou a asi 1 hodinu pečieme. Potom ju scedíme, prepasírujeme, aby nám vzniklo pyré. Šľahačku opatrne s rebarborovým pyré premiešame, ale nie je potrebné nejaké veľké zašľahávanie. Chceme, aby zo šľahačky tie trpké červenkasté kúsky ovocia vykukovali. Nechceme z toho mať ružovú jednoliatu. A teraz to najdôležitejšie! Šťavu, ktorú pustila rebarbora pri pečení, trochu odvaríme a zahustenú ju nalejeme cez tú skvelú ružovú hmotu. Chutí ako cukrík. A znova opatrne zamiešame a dbáme, aby krém bol celý nadýchaný. Potom hmotou opatrne naplníme poháre a jeho povrch, už v pohári, polejeme zvyškom šťavy a podávame.
Rebarborová omáčka
/pre 4 osoby/ 450 g na kúsočky nakrájané rebarbory, 150 ml rozpusteného masla, 1/2 lyžičky nastrúhaného zázvoru, 1/2 lyžičky nastrúhanej citrónovej kôry, štipka nastrúhaného muškátového orecha, 2 lyžice cukru
Rebarboru uvarte v troche vody domäkka, potom ju sceďte. Zmiešajte s rozpusteným maslom a nechajte variť na miernom ohni, pridajte zázvor, citrónovú kôru, muškátový orech a cukor. Varte 15 minút a potom vmiešajte šťavel. Podávajte s makrelou alebo inou tučnou rybou.
Rebarborový koláč so snehom
250 g hladkej múky, 100 g cukru, 125 g masla, 1 vrecko vanilínového cukru, 2 žĺtky, soľ Náplň: 1,5 kg rebarbory, 500 g cukru, 100 g jemne krájaných mandlí, 2 bielky
Múku preosejeme na dosku, prisypeme cukor, vanilínový cukor a soľ, pridáme na lístky nakrájané maslo, žĺtky a všetko spracujeme na hladké cesto, ktoré uložíme zakryté na 30 minút do chladu. Odpočaté cesto do tenka rozvaľkáme, dáme na tukom potretý plech av dobre predhriatej rúre 5 minút pečieme. Potom plech vyberieme z rúry, na cesto rozložíme rovnomerne očistenú a na rovnaké kúsky nakrájanú rebarboru, zasypeme 350 g cukru a koláč vložíme na 20 minút do horúcej rúry. Medzitým ušľaháme z bielkov tuhý sneh, vmiešame doň zvyšný cukor a jemne krájané mandle a snehom potrieme koláč. Ďalších 5-8 minút pečieme, až sneh spevní a zozlatne.
Drobenkový rebarborový koláč
20 a 75 g zmäknutého masla, 250 g rebarbory /rebarbora/, 500 g jabĺk, 100 g cukru, 2 lyžičky škorice, 100 g ovsených vločiek, štipka soli
Formu vymastite 20 g masla. Olúpanú rebarboru nakrájajte na tenké plátky a rozložte na dno. Jablká olúpte, odstráňte kôstky a pokrájajte na tenké plátky. Navrstvite ich na rebarboru. 2 lyžice cukru zmiešajte s lyžičkou škorice, jablká posypte. Z ovsených vločiek, 75 g masla, cukru, soli a lyžičky škorice v mise 2 vidličkami alebo v prstoch pripravte posýpku. Drobenkou posypte povrch ovocia. Formu vložte do stredu predhriatej rúry a pečte, kým omrvinka nezružovie (200 stupňov C).
Komu sa zdajú uvedené recepty z rebarbory trochu experimentálne, potom vedzte, že v arabských krajinách sa rebarbora dokonca pripravuje s hovädzím či baranovým mäsom.
Khoresh – perzské mäso s rebarborou
maslo, 1 cibuľa, 500 g prerasteného hovädzieho mäsa, soľ, mleté čierne korenie, 3/4 lyžičky mletej škorice, 500 g čerstvé rebarbory, šťava z 1/2 citróna
V hrnci osmažíme dozlatista na 2 lyžiciach masla cibuľu, pridáme nadrobno nakrájané mäso a osmažíme dohneda. Podlejeme vodou, osolíme a dusíme s korením a škoricou tak dlho, až je mäso mäkké. Očitú rebarboru nakrájame na 5 cm kúsky a chvíľu opekáme na 2 lyžiciach masla, pokvapkáme citrónovou šťavou a ešte chvíľu dusíme. Potom pridáme k mäsu a spoločne podusíme ešte 10 minút. Podávame s ryžou a šalátom s jogurtom.